Zacznijmy od podstawowej rzeczy - czym właściwie jest KOBiZE? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co oznacza ten skrót, a już tym bardziej nie orientuje się, kto właściwie powinien składać wniosek do KOBiZE, jak często i czy jest to obowiązkowe. Jeśli prowadzisz firmę, warto zaznajomić się z tym tematem.
KOBiZE to Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Prowadzi Krajową bazę, w której gromadzi się dane o emisjach gazów cieplarnianych. Na tej podstawie można przygotować analizy i zestawienia danych w zakresie tego tematu.
Zgodnie z przepisami raport do KOBiZE powinny złożyć podmioty korzystające ze środowiska i zakłady, które posiadają instalację (urządzenia techniczne takie jak agregat prądotwórczy, kocioł, piec czy klimatyzatory). Konto w KOBiZE powinny utworzyć również podmioty, które nie władają zakładem, a jedynie eksploatują urządzenia, takie jak środki transportu.
Podmioty korzystające ze środowiska:
Aby złożyć raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, podmiot musi złożyć najpierw wniosek o utworzenie konta w Krajowej Bazie. Gdy już dostarczy wszystkie niezbędne dokumenty, administrator Krajowej Bazy rozpatruje je w przeciągu maksymalnie 21 dni. Raport zawierający informacje dotyczące poprzedniego roku kalendarzowego składa się raz w roku, a termin jego złożenia upływa z końcem lutego.
Wielkość emisji można ustalić przez:
Nie ma ustanowionych kar za niezłożenie raportu do KOBiZE. Nie oznacza to jednak, że raport nie jest obowiązkowy. W razie kontroli Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) może nakazać wprowadzenie raportu do bazy KOBiZE i nałożyć grzywnę, gdy podmiot tego nie zrobi w wyznaczonym terminie. Wynika to z Ustawy z 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (t.j. DzU z 2013 r. poz. 686).
Podsumowując, złożenie raportu do KOBiZE przez podmioty korzystające ze środowiska nie jest jedynie dobrą wolą, ale obowiązkiem zgodnie z przepisami ustawy z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji.