Pozwolenie wodnoprawne stanowi bardzo ważną część budowy domu. To właśnie ono pozwala nam na korzystanie z wód w celu odprowadzenia ścieków, czy na wykonanie urządzeń wodnych jak studnie, pomosty, przydomowe oczyszczalnie, czy stawy. Pozwolenie wodnoprawne jest wydawane jako decyzja administracyjna przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Ubiegając się o pozwolenie wodnoprawne, najlepiej jest skorzystać z fachowej porady lub usług specjalnej firmy, dzięki czemu zaoszczędzimy czas.
Chcąc uzyskać pozwolenie wodnoprawne należy w pierwszej kolejności udać się do urzędu i złożyć stosowny wniosek, a także uiścić stosowną opłatę administracyjną. Opłata ta wynosi 221,34 złotych i należy ją wpłacić na konto Państwowego Gospodarstwo Wodnego Wody Polskie. Po złożeniu wniosku musimy poczekać na decyzję administracyjną. O jej wydaniu zostaniemy poinformowani za pomocą listu poleconego.
Do wniosku koniecznie musimy załączyć:
Gdy nie wykraczamy poza zwykłe, czy powszechne korzystanie z wód, przez co rozumiemy, że powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych. Powszechne korzystanie to także sporty wodne, wypoczynek, turystyka, oraz amatorski połów ryb. Natomiast zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego, takie jak pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę oraz wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5 m3 na dobę.