Wraz z przynależnością Polski do UE musimy przestrzegać szeregu rozporządzeń dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Obowiązek legitymowania się przez różnego rodzaju podmioty gospodarcze pozwoleniem zintegrowanym obowiązuje od początku 2002 roku i dotyczy wszelkich przedsiębiorstw, których działalność znacząco oddziaływuje na środowisko, a mówiąc w uproszczeniu może naruszać równowagę poszczególnych elementów środowiska. Zatem instalacje z tych przedsiębiorstw mogą emitować, m.in.: gazy i pyły do atmosfery, ścieki do wód lub ziemi, a także hałas czy pole elektromagnetyczne.
Obowiązkowi posiadania pozwolenia zintegrowanego podlegają głównie przedsiębiorstwa przemysłowe z wielu kluczowych branż i hodowlane. Przed przyjęciem Polski do UE obowiązywało szereg cząstkowych pozwoleń środowiskowych, których konieczność posiadania znosi pozwolenie zintegrowane. Jest ono przyznawane na dany typ instalacji emitującej szkodliwe substancje, więc może się zdarzyć, że jedno przedsiębiorstwo będzie posiadało kilka pozwoleń lub jedno pozwolenie zintegrowane zbiorcze.
Według obowiązującego prawa instalacje objęte pozwoleniem zintegrowanym to:
Chcąc określić rodzaj instalacji, które obejmują konieczność posiadania pozwolenia zintegrowanego, należy wspomnieć o instalacji:
Powyższe branże i zakłady przemysłowe związane są z koniecznością regulowania wpływu swojej działalności na środowisko m. in. w obszarze :
Firmy, podmioty, których funkcjonowanie wymaga legitymowania się pozwoleniem zintegrowanym, muszą złożyć stosowny wniosek do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania organu ochrony środowiska:
Ze starań o pozwolenie zintegrowane zwolnione są podmioty, których działalność ma na celu przeprowadzanie testów nowych produktów, opracowywania procesów technologicznych.
Ze względu na znaczące oddziaływanie tych instalacji na środowisko, przedsiębiorcy dodatkowo są zobligowani do zastosowania najlepszych dostępnych technik (zwanych z ang. BAT), co ogranicza stosowanie tzw. „brudnych technologii”.